انواع آلاچیق

آلاچیق چیست؟

آلاچیق به سازه ای سقف دار گفته می شود که از تمام جهات باز است و به منظور استراحت در مکان هایی مانند محوطه باغ، ویلا، حیاط منزل، کنار ساحل و مکان های تفریحی ساخته می شود. طراحی انواع آلاچیق به نحوی صورت می گیرد که با خیالی آسوده می توان چند ساعت از شبانه روز را به استراحت در آن اختصاص داد.

 

انواع آلاچیق

 

انواع آلاچیق مدرن و سنتی

آلاچیق بخشی از دکوراسیون حیاط و فضای بالکن های بزرگ آپارتمانی است که با طراحی های مدرن و سنتی طراحی و نصب می شود.

آلاچیق با توجه به ساختار و متریال هایی که در ساخت آن به کار می رود به انواع متعدد دسته بندی می شود. اسکلت اکثر آلاچیق ها از جنس چوب و یا آهن است. چرا که اسکلت باید طوری طراحی شود تا بستر مناسبی برای رشد گیاهان بالارونده ایجاد کند که هم باعث بوجود آمدن سایه و رایحه ایی خوش می شوند هم حریم شخصی را برای مهمانان آلاچیق به ارمغان می آورد.

هر چند طبق سلیقه خود می توانید از مصالح گوناگون مانند فلز، شیشه، بتن، سنگ و آجر، حصیر یا پارچه نیز استفاده نمائید.

در این مطلب از شرکت سازه های چادری فراز به انواع آلاچیق از نوع جنس، طراحی و… پرداخته می شود.

آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی، بخصوص آلاچیق از جنس استیل معمولا در مکان‌ های عمومی مانند انواع پارک‌ ها و شهر های بازی ساخته می شوند. این نوع آلاچیق از منظر زیبایی شناختی و کاربردی مناسب فضا های خصوصی مانند محوطه یک ویلای شخصی نیست.

آلاچیق چوبی

آلاچیق های چوبی جزء قدیمی ترین آلاچیق ها محسوب می شوند. البته لازم نیست به این فکر نکنید که آلاچیق چوبی قدیمی است؛ چرا که امروزه آلاچیق چوبی در طرح‌ های مدرن و امروزی ساخته می‌ شوند و طرح ‌های جدید و جذابی دارند.

انواع آلاچیق چوبی اصولا در مکان هایی که دارای درخت هستند ساخته می شوند و ظاهری هماهنگ با طبیعت دارند. مدل هایی که سقف آن ها با استفاده از پیچک های زیبا پوشیده شده اند جذابیت فوق العاده ای به باغ یا محوطه مورد نظر شما می بخشند.

با انتخاب آلاچیق چوبی مدرن حس نزدیکی به طبیعت بیشتری با طرحی مدرن خواهید داشت.

آلاچیق شیشه ای

این نوع آلاچیق را می توان در پشت بام ها، رستوران ها، حیاط منازل و کافه های سنتی اجرا نمود. شیشه هایی که به منظور ساخت آن استفاده می شوند نوعی عایق هستند و از انتقال گرما یا سرما جلوگیری می کنند.

آلاچیق حصیری

به طور کلی از گذشته های دور از حصیر برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب و خنک نگه داشتن هوا استفاده می شد. با توجه به کاربرد حصیر، این نوع الاچیق را می توان به عنوان الاچیق باغی و الاچیق فضای باز استفاده نمود.

آلاچیق چادری

آلاچیق چادری در فرم های مختلف با کاربری های مختلف مورد استفاده واقع می شود که میتوان برای پوشش فضاهای باز استفاده نمود. آلاچیق چادری می تواند در باغ تالارها به عنوان اتاق عقد و یا سالن های اجتماعات در باغ تالارها استفاده نمود.

این مدل آلاچیق در اشکال گوناگونی تولید می گردد.

انواع آلاچیق چادری

آلاچیق خیمه ای

این آلاچیق چادری به دو صورت تک پایه و چند پایه اجرا می شود. تک پایه از کنار بیشتر در محیط هایی کاربری دارد که عوامل محیطی مانع از اجرای پایه های متعدد می شود. تک پایه معمولا در ابعاد کوچک تر نسب به دیگر آلاچیق ها اجرا میشود که تک پایه بودن این مدل دلیل این امر می باشد. لازم است بدانید این پایه می تواند در وسط هم قرار بگیرد.

آلاچیق چند پایه

آلاچیق چادری چند پایه از اطراف برای پوشش محیط های با متراژ بالا کار برد دارد. در این نوع به دلیل استفاده پایه های نگه دارنده سازه از اطراف دارای استحکام مناسبی می باشد. همچنین در این نوع از آلاچیق ستون مرکزی را نیز می توان حذف نمود.

آلاچیق کششی

از این نوع آلاچیق چادری به عنوان روف گاردن و دیگر اماکن عمومی و خصوصی موارد استفاده قرار میگیرد که بسیار مناسب برای ایجاد سطح سایه است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع آلاچیق، می توانید مقاله آلاچیق های چادری را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

بهتر است بدانید طراحی انواع آلاچیق حد و مرزی ندارد و می ‌توانید از سلیقه خود و دیگر ساکنان خانه و آپارتمانتان استفاده کنید و از فرم و حالت‌ های متنوع بهره ببرید تا محیطی زیبا خلق کنید.