جنس سازه پارچه ای

سازه پارچه ای: زمانی که هوا عالی است و باربیکیو ها، مهمانی ها و رویدادها در حیاط خلوت است، تنها چیزی که برای رویداد خود به آن احتیاج دارید، یک ساختار چادر محکم است که به شما کمک می کند تا برای میهمانان خود سایه درست کنید.

جنس سازه پارچه ای

انتخاب پارچه چادر و سازه

استفاده از مواد مناسب چادر جهت محافظت از خانواده و میهمانان در برابر اشعه های شدید ماوراء بنفش خورشید و رطوبت ضروری است. انتخاب پارچه اشتباه برای ساختار شما می تواند مانعی برای جشن های شما باشد در اینجا انواع پارچه سازه های پارچه ای را بررسی می کنیم:

بوم پنبه

به یاد داشته باشید، بوم پنبه قبلا ماده ای مشترک برای این نوع سازه های پارچه ای بود. اما با پیشرفت فناوری و مهندسی، مواد به همان میزان سابق به کار نمی روند. اکنون می توانید یک سازه پارچه ای را تهیه کنید که از اشعه ماوراء بنفش مراقبت می نماید. همچنین ضد آب و مقاوم در برابر کپک است.

 

پارچه نایلونی

این یکی از محبوب ترین گزینه های موجود در بازار، در کنار محصولات تخصصی مهندسی است. نایلون می تواند ضد آب باشد و تنفس چادر شما را ارائه دهد. نایلون با دوام و انتخابی عالی برای سازه پارچه ای شماست.

 

پارچه PVC

پارچه PVC از الیاف پلی استر با روکش هایی از جنس PVC ساخته می شوند. این پارچه ها  هم قدیمی ترین و هم متداول ترین مصالح مورد استفاده در سازه های پارچه ای معاصر در نقاط مختلف دنیا هستند و در بدترین شرایط جوی عمر مفید 35-30 سال دارند.

پوشش PVC جهت محافظت از الیاف پارچه می باشد که باعث مقامت طولانی ‌تر در برابر اشعه UV  و شرایط سخت شیمیایی و محیطی می گردد.

 

قدمت استفاده از پارچه های  PVC

آغاز استفاده گسترده پارچه های پلی استری با روکش ها یا لمینت های PVC به دهه 60 میلادی برمیگردد. این مصالح سنتزی ثابت کردند که بسیار قوی تر از پنبه یا دیگر الیاف طبیعی هستند. آنها خطر پوسیدگی ندارند و به علت مقاومت بهترشان در برابر تابش فرابنفش، دوام بیشتری دارند.

پارچه های پی وی سی نقطه اتکای این صنعت شده اند و ارزش های خود را در سازه هایی که اغلب خوش سیما و خوش ساخت بوده و با وجود دهانه های بزرگ، قابل اطمینان هستند، ثابت کرده اند.

 

چگونه پارچه سایبان (پارچه PVC) خود را انتخاب کنیم؟

هنگامی که معماران و طراحان یک طرح، معماری برای سازه چادری خلق می کنند، در بیشتر مواقع اطلاعات کافی در مورد پارچه PVC سازه کششی ندارند. شناخت انواع پارچه های سازه چادری کمک زیادی به معماران در طراحی سازه های کاربردی و زیبا خواهد کرد. در اینجا انواع این پارچه، عملکرد هر یک از آن ها و طول عمر آن ها بررسی می گردد.

 

پارچه های سازه کششی در فضای باز

پارچه های قابل استفاده در فضای بیرونی  به چهار دسته کلی (PVC) Poly Vinyl Chloride با روکش پلی استر،  (PTFE) Poly Tetra Fluro Ethlene با روکش فیبر شیشه، HDPE  و ETFE تقسیم بندی می گردد.

پلی استر با روکش PVC

پوشش پی وی سی حاوی مواد افزودنی است که خواص بی نظیری به پارچه ها می بخشد، مقاومت در برابرUV ، ضد حریق بودن، قابلیت رنگ آمیزی و مقاومت در برابر تولید و رشد قارچ از جمله این خواص هستند.

 

ویژگی پارچه PVC

از ویژگی های پارچه پلی استر با روکش PVC می توان به سبک بودن، انعطاف پذیری بالا و مقاومت بالای پارچه در برابر کشش اشاره کرد که نشان دهنده پارچه مقاوم نسبت به پارچه های دیگر است. پارچه ای که در سازه چادری PVC به کار می رود، دارای تنوع رنگ بسیار بالایی است که می توان بر مبنای محوطه، رنگ پارچه را انتخاب نمود. از دیگر ویژگی های مهم این پارچه، قیمت پارچه PVC است که به نسب پارچه هایی با جنس PTFE و ETFE قیمتی پایین تر خواهند داشت.

 

PTFE با روکش فیبر شیشه

پارچه های PTFE پارچه های شفافی هستند که قابلیت عبور نور از آن وجود دارد. خواص این پارچه به مرور زمان تغییر نمی کند و طول عمری در حدود ۱۵ سال دارد. این پارچه ها در حالت عادی رنگ چرم گاومیش دارند که در زیر تابش خورشید سفید می شوند.

 

کلام آخر

جنس پارچه ها بسته به نوع استفاده متفاوت است.

در بعضی مکان ها نیاز است پارچه ای استفاده شود که در برابر سرما و گرما مقاومت بالایی داشته باشند در نتیجه جنس و بافت پارچه مصرفی در سازه پارچه ای با هم تفاوت دارند.