سازه چادری

سازه چادری یک فناوری نوین است که اخیرا در دنیا مورد توجه قرار گرفته است. امروز با قدم زدن در پارک و معابر و یا مکان های مذهبی و تفریحی شاهد سازه های چادری هستیم که علاوه بر فراهم کردن زیبایی محیطی موجب ایجاد سایه برای استراحت افراد در حال رفت و آمد شده اند. رویکرد بسیاری از طراحان فضای سبز و پارک ها جایگزین کردن سازه چادری با ساختمان سنتی کرده اند. زیرا استفاده از سازه چادری به جای ساختمان دارای مزایایی است که در این مطب شرح خواهیم داد.

سازه چادری جایگزینی برای بنای سنتی

در حیاط منازل و یا مکان های تفریحی از سازه چادری برای ایجاد کردن سرپناه استفاده می کنند. این سازه ها ماندگاری طولانی دارد و در برابر تغییر شرایط محیط مقاوم است. ساختن این سازه ها در محیط با هزینه ای بسیار پایین تر از ساختن بنایی سنتی است و کارایی بالاتری دارد. یکی از ویژگی های متمایز کننده سازه های چادری قابلیت حمل و نقل آن است. یعنی چنانچه از محل قرار گیری آن ناراضی باشید و یا به محل دیگری نقل مکان کنید، می توانید این سازه را منتقل کنید.

"<yoastmark

تناسب با محیط

پارچه ای که روی این سازه قرار می گیرد اصلی ترین نقش را اجرا می کند. وظیفه این پارچه ایجاد سایه و ایجاد سرپناه است. این پارچه یک وظیفه دیگر نیز بر عهده دارد. در واقع نمای این پارچه روی زیبایی محیط بسیار تاثیرگزار است و یک مهندس معماری با بهره گیری از ذوق و سلیقه ای که در پس ذهن او وجود دارد می تواند در ساخت این سازه ها از پارچه ای استفاده کند که بهترین هارمونی را با محیط دارد و جذابیت بسیاری به آن می بخشد.
از هر نقش و طرح برای منظور خاصی استفاده می گردد. قاعدتا باید طرح استفاده شده برای ایجاد پارکینگ وسایل نقلیه با طرح و نقش سازه چادری ایجاد شده روی استخر فضای باز متفاوت باشد. در برخی موارد مثل استفاده اردوگاهی و نظامی تنها مقاوت و امنیت ان مد نظر است و تعیین رنگ با توجه به استراتژی های خاص انجام می شود و زیبایی مد نظر نیست.

مقاومت سازه های پارچه ای

یک سوال که در ذهن بسیاری از افراد شکل می گیرد درباره میزان مقاومت این سازه ها است. این سازه در برابر باد و سرما و برف و باران کاملا مقاوم هستند. در واقع این سازه در ماندگاری طولانی مدت و دوام بسیار موفق عمل می کنند. این سازه ها پیش از قرار گیری در محیط آزمون های مقاومت زیادی را پشت سر می گذارند. به اثبات رسیده است که این سازه ها می توانند بارهای برف سنگینی را تحمل کنند و در برابر بادهای شدید نیز هم چنان ثابت بمانند. میزان وزش باد در هر منطقه متفاوت است به همین دلیل مهندسان با توجه به شناختی که از محیط دارند اجرای سازه چادری را با محل تطبیق می دهند و بومی سازی می کنند.

شرکت سازه های چادری فراز با بهره گیری از به روزترین تکنولوژی سازه های کاملا متناسب و منطبق بر محیط را طراحی و اجرا می کند.