سایبان جایگاه تماشاچیان

سایبان جایگاه تماشاچیان عموما در فضاهایی باز همچون مجموعه های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

در سایبان جایگاه تماشاچیان، سایبان ورزشگاه و سقف استادیوم با سازه چادری به دلیل وزن بسیار کم، درعین زیبایی بی بدیل، می توان دهانه های بسیار بلند برای پوشش سکوی تماشاگران ایجاد کرد. طراحی و اجرای سایبان جایگاه تماشاچیان و سقف استادیوم  در اماکنی نظیر پارک دلفین ها در کیش با طول قوصی معادل 7 متر ایجاد شده است.

سایبان جایگاه تماشاچیان

 

کاربرد اصلی این نوع سایبان چادری به منظور محافظت تماشاچیان از بارش باران، برف و اشعه مضر خورشید می باشد.

پارچه این سازه های چادری که به عنوان سقف استادیوم، جایگاه تماشاچیان و سایبان ورزشگاه به کار می روند، از جنس ضد آب و همچنین روکش ضد آفتاب است که ضمن جلوگیری از تابش آفتاب، نور کافی و سایبان دلنشینی برای تماشاچیان و ورزشکاران فراهم می کند. چرا که در این سازه ها، پارچه با روکش دو طرفه PVC می باشد که با یک لایه محافظ ضد اشعه UV خورشید هم مسلح شده است.

در نتیجه علیرغم اینکه تماشاگران از فضای باز اطراف لذت می برند، هیچ گاه نگران تغییرات جوی هم نیستند!

سایبان جایگاه تماشاچیان از پروفیل های نورد شده قوصی شکل است که توسط پایه های محکم به فونداسیون متصل شده است و پارچه های پیش تنیده غشائی توسط یراق آلات مخصوص با اعمال تنش های لازم به این سازه متصل می شوند و به سرعت برپا می شود.

 

معماری سایبان ورزشگاه

در سایبان ورزشگاه ها یکی از موارد دارای اهمیت، نداشتن ستون در محل قرار گرفتن و نشستن تماشاچیان می باشد. به همین دلیل بیشتر سایبان های ورزشگاه بصورت کنسولی و یا مهار با کابل طراحی و اجرا می گردند.

 

سازه چادری جایگاه ویژه تماشاگران

ساختار های کششی ورزشگاه به شکل نامرئی می توانند فاصله ی بین فضاهای خالی و روباز را به راحتی بپوشانند و وسعت آن را افزایش دهند. در این نوع ساختار های کششی، فرم ساخت و ساز بسیار ساده شده و وزن آن نیز به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد؛ به طوری که ساخت و ساز آن برای پیمانکاران به مراتب راحت تر می گردد. همچنین این شکل از ساختار های کششی ساده، می تواند باعث کاهش ضریب ریسک کارگران ساختمانی و همین طور به طور کلی منجر به کوتاه تر شدن مدت زمان ساخت پروژه ها شود.

 

کاربرد های این سقف چادری

آلاچیق پارچه ای جایگاه تماشاگران، کاربرد های متنوعی در اماکن مختلف دارد. سازه چادری جایگاه ویژه تماشاچیان، یکی از سازه های پرکاربرد در اماکن ورزشی و ورزشگاه ها می باشند. این ساختار های کششی جایگزین بسیار مناسبی برای سازه های سنتی هستند.

این نوع سایبان ها به عنوان پوششی برای فضای نشمین تماشاچیان در مسابقات مختلف، جایگاه های VIP ورزشگاه ها، محل تشویق هواداران تیم ها و موارد مشابهی از این قبیل کاربرد دارد.

 

مزایا

در مقایسه با غرفه های ورزشی سنتی و متداول سابق، این سازه ها دارای فضایی بزرگ، ظاهری منحصر به فرد و دارای ویژگی های ساختاری آرام و با استقامت بالا می باشند.

سایبان جایگاه تماشاچیان دارای خصوصیاتی همچون وزن سبک و خواص مکانیکی مناسب می باشد. همچنین باعث می گردد تا ستون های کمتری در بین فضای بزرگ سرپوشیده ایجاد نماید. دلیل آن هم ظاهر انعطاف پذیر غشاء پارچه ای بوده که یک طراحی معماری فرم پذیر جدید ایجاد می نماید.