طراحی آلاچیق

اگر در میان تمام المان‌ های موجود در باغ، باغچه یا حیاطتان، یک المان معماری وجود داشته باشد که بتواند زیبایی و یک منظره عالی را به خانه و ویلای شما اضافه کند، آن المان، آلاچیق خواهد بود. طراحی الاچیق به محیط گرمی می بخشد و موجب ایجاد دورهمی های صمیمی می گردد.

طراحی آلاچیق

 

تاریخچه آلاچیق

طراحی و ساخت آلاچیق به شکل ‌ها و اقسام گوناگون، قرن‌ ها است که در نقاط مختلف دنیا وجود داشته است. مصری ‌های باستان از این سازه ‌ها برای پشتیبانی از درختان تاک استفاده می‌ کردند. آن ها اعتقاد داشتند این بهشت‌ های زمینی (باغ ‌ها و آلاچیق ‌هایشان)، آن ها را به سمت بهشت موعود هدایت می ‌کنند. ردپای این نوع عمارت ‌ها را می ‌توان در یونان و روم باستان هم دنبال کرد. یونانی‌ ها معبد های خود را در فضا های عمومی می‌ ساختند؛ معابدی که با باغ‌ ها احاطه شده بودند و در داخلشان آلاچیق ‌های مرمری به یاد خدایان ساخته می‌ شدند. رومی‌ ها از باغ‌ های خصوصیشان به عنوان محلی برای کسب آرامش و تفریح استفاده می‌ کردند. به همین خاطر این سازه‌ ها در باغ ‌ها نقش یک المان زیبا کننده فضا را داشت و به عنوان محلی برای جمع شدن افراد در کنار هم بود.

 

طراحی و ساخت آلاچیق

همه عاشق بودن در فضای باز و لذت بردن از طبیعت اطرافشان هستند، جایی که فرصت می ‌کنند از سرسبزی درختان و گیاهان، منظره ‌های دلنشین اطراف، گرمای دلچسب تابستانی، هوای دلنشین بهاری، باران‌ های گاه به گاه پاییزی و یا نشستن در کنار آتش در سرمای زمستانی لذت ببرند.

درست است که این روز ها خانه ‌های قدیمی باصفا جای خود را به خانه ‌های آپارتمانی و برج‌ های سربه فلک کشیده داده ‌اند، اما با این حال نیز می ‌توانیم فکری به حال زیبایی اطراف زندگیمان کنیم. یک فکر طراحی و ساخت آلاچیق است که یکی از اصلی ‌ترین موارد در محوطه سازی و حیاط سازی برای هر ساختمان یا ویلا است؛ چرا که آلاچیق ها در تمامی فصل های سال کاربرد دارند و محیط صمیمانه ای را برای دور هم بودن خانواده و دوستان فراهم می کنند.

آلاچیق ‌ها مدل‌ ها و ابعاد مختلفی دارند که با مصالح مختلفی ساخته می ‌شوند. کافی است برای ساختن چنین سازه زیبایی کمی تحقیق کنید و از متخصصان این کار نیز کمک بگیرید.

البته بهتر است بدانید طراحی آلاچیق حد و مرزی ندارد و می ‌توانید از سلیقه خود و دیگر ساکنان خانه و آپارتمانتان استفاده کنید و از فرم و حالت ‌های متنوع بهره ببرید تا محیطی زیبا خلق کنید. آنچه مهم است موقعیت آن است که در زمان ساخت باید مد نظر قرار گیرد.

این نیز مهم است که در زمان ساخت آلاچیق بدانید تا چه اندازه ‌ای باید دید داشته باشد یا چه اندازه ‌ای فضای سبز برای اطراف نیاز دارید.

برای طراحی آلاچیق بهتر است نقش رنگ ‌ها را فراموش نکنید. رنگ ‌ها غالبا روح بخش هستند و بهتر است رنگ‌ های شاد را در انتخاب لوازم و … بکار ببرید .پوشش گیاهی نیز نوعی رنگ دلپذیر است و بهتر است سایر وسایل را از رنگ‌ های زنده و متنوع انتخاب نمایید. جسارت داشتن در انتخاب رنگ به شما نتیجه خوبی خواهد داد و محیط دلچسبی را خواهید ساخت.

 

انواع سبک آلاچیق ‌ها کدام‌ اند؟

از گذشته آلاچیق وجود داشته و البته علاقه‌ مندان زیادی نیز داشته است. اما این مکان دوست داشتنی را بیشتر در پارک ‌های جنگلی و فضا هایی خارج از شهر دیده ‌ایم. امروزه این امکان وجود دارد آن را در حیاط خانه و حتی آپارتمانمان نیز داشته باشیم.

ساخت آلاچیق در انواع سبک‌ های متفاوتی مانند سنتی، مدرن، پرگو ها، قابل حمل و … امکان پذیر است.

نوع سنتی معمولا از چوب ساخته می ‌شوند و اضلاع منظم و هندسی دارند. سقف انواع آلاچیق ‌های سنتی معمولا به شکل شیروانی و از جنس چوبی، انواع سفال، نی و الیاف طبیعی و… ساخته می ‌شود.

باز هم این نکته قابل ذکر است، این که طراحی آلاچیق چوبی خانه یا آپارتمانتان را به شکل سنتی و یا مدرن انجام دهید به سلیقه شما و اهالی خانه بستگی دارد. البته برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید باید به شرایط آب و هوایی منطقه‌ ای که در آن قرار دارید توجه کنید. برای مثال اگر در شمال کشور قرار دارید برای طراحی آلاچیق از پوشال ‌های گیاهی و پوشش ‌های چوبی خاص استفاده کنید تا فضایی زیبا با گیاهان سبز داشته باشید.