طراحی سایبان

به طور متداول، انواع سایبان از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است؛ پوشش سایبان یا همان پارچه ‌های مقاوم، چهارچوب یا فریم، بازو های متحرک یا ثابت و موتور الکتریکی. المان های در نظر گرفته شده در طراحی سایبان متناسب با فضای محیط سبب ایجاد اثری هنری می گردد. سایبان های طراحی شده با توجه به فضای مورد نظر شما در مجموعه های مختلفی اعم از ویلا، استخر، بالکن، تراس، پارکینگ و … تولید می گردد. سایبان ساخته شده در جنس های مختلفی اعم از پلی استر، PVC و … تولید می شود.

طراحی سایبان

 

همان طور که متوجه شدید، سایبان را می توان در انواع مختلف طراحی کرد. انواع سایبان مزایای زیادی دارند و همچنین قابل نصب روی پاسیو، بالای پنجره ‌ها و نزدیک بالایی درب ورودی هم هستند.

در بازار، انواع سایبان را می‌ توانید در مدل ‌های مختلف پیدا کنید. به طور متداول، سایبان ‌ها از نظر شکل، اندازه و نحوه باز و بسته شدن به دسته ‌بندی ‌های مختلف تقسیم می‌شوند.

به عنوان مثال سایبان‌ های جمع شونده که یک تعادل را میان آفتاب و سایه برای یک منطقه ایجاد می‌کنند. اگر نیاز به سایه داشته باشید آن‌ ها را باز می ‌کنید و اگر بخواهید از آفتاب بهره بگیرید آن ‌ها را جمع می ‌کنید.

در ادامه با طراحی انواع سایبان و نکات طراحی سایبان بیشتر آشنا خواهیم شد:

 

طراحی سایبان چتری

برخی از انواع سایبان ‌های چتری، متحرک هستند و برخی دیگر به صورت ثابت در زمین نصب می ‌شوند.

متحرک

سایبان چتری متحرک را به هر منطقه می ‌توان منتقل کرد. پایه این سایبان بر روی یک صفحه فولادی محکم قرار دارد که قابل جابجایی می ‌باشد.

ثابت

سایبان چتری ثابت وقتی نصب می ‌شوند، پایه‌ ها در داخل زمین قرار می ‌گیرند و یک منطقه را برای همیشه تحت پوشش قرار می ‌دهند. پارچه ‌هایی که برای سایبان‌ های چتری به کار می ‌روند، معمولاً برزنتی هستند و بسیار مقاوم می ‌باشند.

 

طراحی و ساخت سایبان پارکینگ

همان طور که می دانید استفاده از سایبان ماشین در فضای باز حیاط خانه و ساختمان های اداری و تجاری به منظور حفاظت و مراقبت از ماشین های پارک شده در برابر تابش مستقیم خورشید، بارندگی در طول سال، فضولات پرندگان و گرد و غبار می باشد. امروزه پیشرفت تکنولوژی در این زمینه و نصب موتور الکتریکی بر روی انواع سایبان باعث شده که آسایش و راحتی به محیط هدیه شود و در صورت نیاز با تغییر شیب سایبان از آن در موقعیت های دیگر استفاده گردد.

یکی از متداول ترین نوع طراحی برای سایبان ماشین، استفاده از سازه فلزی یا پوشش یو پی وی سی است.

نکته حائز اهمیت در مورد سایبان خودرو برقی استحکام و انعطاف پذیری بالای سازه در کنار زیبایی آن می باشد. متریال به کار رفته در انواع سایبان پارکینگی نیز مهم است. در طراحی سایبان پارکینگ جنس باید به گونه ای انتخاب شود که در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید و شرایط جوی مناطق مقاوم باشد.

 

نکات طراحی سایبان

نورپردازی

فراموش نکنید، آلاچیق و سایبانی که طراحی می کنید در طول شب نیز باید قابل استفاده باشد. بنابراین به نورپردازی آن توجه ویژه داشته باشید. در انتخاب وسایل نورپردازی دقت کنید و با انواع چراغ های مخصوص برای فضای بیرونی آشنا شوید و پس از آن دست به انتخاب بزنید.

 

جنس سایبان

برای ساخت انواع سایبان از فریم آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه استفاده می‌شود. آلومینیوم، وزن سبک دارد و دچار خوردگی یا زنگ‌ زدگی نمی ‌شود؛ اما اگر از فولاد گالوانیزه استفاده کنید، استحکام فریم یا چهارچوب سایبان بهتر خواهد بود.

 

تامین حداکثر فضای قابل استفاده (با توجه با پایه ها، شکل و اندازه سازه)

یکی از پارامترهای مهم در پیش بینی نیاز های سازه ای سایبان، لزوم دستیابی به حداکثر استفاده مفید از فضا است. به بیان دیگر، جانمایی پایه و شکل و اندازه ی سایبان، نباید به گونه ای باشد که مزاحمتی برای رفت و آمد، نشستن و حرکت کاربران در زیر آن ایجاد نماید.

 

استفاده از سایبان های انعطاف پذیر

اگر فضای باز طراحی شده، با هدف تامین چند فعالیت مختلف صورت پذیرفته باشد، پیشنهاد می گردد تا از سازه هایی برای سایبان استفاده گردد که امکان باز و بسته شدن را دارا باشند. تعداد زیادی از سایبان ها در بازار، قابلیت باز و بسته شدن با سهولت هرچه تمام تر را دارا هستند. همچنین می توان از جزئیات و یراق آلاتی جهت طراحی سایبان بهره برد که امکان چرخش 360 درجه ای آن را فراهم کند.