مزایا و معایب آلاچیق

شاید بتوان با ساخت یک سایبان در فضای باز حیاط خانه امکان رفاه و آسایش بیشتری را برای خود و خانواده فراهم کنیم. با این سازه ی زیبا و کاربردی حالا دیگر در هر وضعیت آب و هوایی، تابش نور آفتاب و باران حتی اگر تگرگ هم از آسمان ببارد، می توان در زیر سایه آلاچیق از هوای آزاد بهره برد. این آلاچیق ها با توجه به متریالی که در ساخت آن ها به کار برده می شود، دارای انواع و اقسام متعددی هستند. در ادامه به معرفی انواع آلاچیق و مزایا و معایب هر کدام خواهیم پرداخت تا به شما در انتخاب آلاچیق کمک کند:

مزایا و معایب آلاچیق

آلاچیق چوبی

یکی از نمونه ‌های آلاچیق، آلاچیق‌ های چوبی هستند و چوب برای ساخت و تهیه آن‌ ها استفاده می ‌‌شود.

اما ساخت آلاچیق ‌‌‌‌های چوبی، مضراتی دارد که یکی از آن ‌ها این است که در هر مکان نمی ‌توان آلاچیق ‌ها را استفاده کرد و یا باید مراقبت ‌های ویژه ‌ای در قبال آن‌ ها انجام گرفته شود. امروزه تعداد زیادی از افراد به این نتیجه رسیده ‌اند که بهتر است از مواد اولیه دیگری برای ساخت آلاچیق‌ ها استفاده کنند. با این وجود این آلاچیق ها مزایایی نیز دارند:

مزایای آلاچیق چوبی

ظاهر زیبای آلاچیق چوبی اولین ویژگی مثبت آن است که در نظر می آید.

آلاچیق های چوبی نسبتا ارزان و در دسترس می باشند. به همین خاطر است که بسیاری افراد برای حیاط خلوت منزلشان از این نوع آلاچیق استفاده می کنند.

علاوه بر این، متریال چوب به خوبی با نور پردازی ها و شکل های مختلف از طراحی سازگار هستند.

 

آلاچیق فلزی

آلاچیق‌ های فلزی در صورتی که بتوانند به درستی ساخته شوند گزینه بسیار مناسبی برای آلاچیق‌‌‌‌ های منزل و باغ‌‌‌‌ های ما می باشد.

به عنوان مثال اگر شما آلاچیق ‌های فلزی که از جنس آلومینیوم درست شده است را انتخاب کرده باشید، این آلاچیق ‌ها از وزن بسیار کمتری نسبت به آلاچیق ‌های چوبی برخوردار اند. چرا که آلاچیق‌‌‌‌ های آلومینیومی بسیار سبک هستند.

مزایای آلاچیق فلزی نسبت به آلاچیق چوبی

آلاچیق های فلزی مزایای خوبی نسبت به نمونه های چوبی دارند که موجب برتری آن ها می شود:

وزن پایین

فلز ها متریال ‌هایی هستند که وزن کمی دارند و از آنجایی که وزن یک فاکتور مهم برای ساخت این سازه است، این موضوع فلز را به یکی از متریال ‌های پر طرفدار تبدیل کرده است.

امکان رنگ آمیزی

یکی دیگر از مزایای فلز این است که می‌ توانید آن را با رنگ دلخواهتان رنگ آمیزی کنید تا همخوانی بیشتر با فضای مدنظرتان داشته باشد.

مقاوم و با دوام بودن

از آنجایی که آلاچیق در فضای آزاد قرار می گیرد، با استفاده از فلز ماندگاری آن بیشتر خواهد شد؛ چون خود فلز ماده ای است که مقاومت و دوام بالایی دارد. از این رو در هر منطقه با هر نوع آب و هوایی می‌ توان از این سازه استفاده کرد.

 

آلاچیق شیشه ای

شاید تصور کنید که استفاده از شیشه در آلاچیق‌ های آهنی یا ترموود خطرناک است و ممکن است بشکند و برای افرادی که در آلاچیق شیشه ای نشسته ‌اند، خطر بیافریند. صنعت ساختمان برای این مشکل راه حل دارد و آن استفاده از جنس شیشه مقاوم و سکوریت است .

شیشه‌های سکوریت نشکن ‌اند: زیرا در کارخانه تحت فرآیند های حرارتی قوی قرار گرفته‌اند.

خرد نمی ‌شوند: اگر در احتمال خیلی کم، شیشه بشکند، خرد و پخش نمی‌شود و به صورت قطعه‌ای در می ‌آید.

مقاومت بالا دارند: بسته به نوع شیشه سکوریت، مقاومت‌ به نور، صدا، ضربه، دما و خیلی فاکتور های دیگر از شیشه سکوریت انتظار می ‌‌‌رود.

بنابراین استفاده از شیشه سکوریت در آلاچیق شیشه ای، بسیار مفید و هوشمندانه است.

 

مزایا و معایب آلاچیق شیشه ای پیش ساخته

مزایا

نصب راحت

قیمت مناسب

کیفیت خوب

مناسب فضاهای کوچک

معایب

جزئیات طراحی دلخواه را نمی ‌توان به آن وارد کرد.

برای فضاهای بزرگ مناسب نیست.

بنابراین بهتر است هنگام خرید آلاچیق در مورد آب و هوایی که قرار است آلاچیق ‌ها در آن قرار بگیرند و اندازه فضا تحقیق کرده تا بتوانیم آلاچیق مناسبی را تهیه کنیم، در واقع اگر آلاچیق ‌ها در فضای مناسب قرار نگیرند، نمی ‌توانند استفاده لازم را که ما از آن ‌ها انتظار داریم به ما بدهند.

اثر این بی توجهی ‌ها ممکن است که فضا های باغی از بین ببرند و یا حادثه ساز شوند.