آلاچیق فلزی

زمانی که صحبت از آلاچیق می کنیم، همه حواس ها به سمت آلاچیق های چوبی زیبا با نیمکت های چوبی و گلدان های اطرافش می رود. البته که آلاچیق های چوبی زیبایی منحصر به فردی داشته و با طبیعت کاملا همگون و هماهنگ هستند، اما به این معنا نیست که متریال های دیگر را کنار گذاشته و از طرح ها و مدل های جدید استقبال نکنیم. آلاچیق فلزی از همین دسته است که اگر به جای درست و به صورت اصولی اجرا شود، حتی می تواند از نمونه های چوبی کاربردی تر و زیباتر هم باشد.

آلاچیق فلزی

 

آلاچیق فلزی چیست؟

در آلاچیق فلزی از فلز به عنوان متریال اصلی ساخت استفاده شده است. به طور عمده آهن برای طراحی آلاچیق های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد اما آلاچیق هایی از جنس استیل یا ترکیبی از فولاد و دیگر فلزات هم به طور سفارشی طراحی می شود ولی سقف آلاچیق می تواند فلزی، چوبی یا شیشه ای طراحی شود.

آلاچیق های فلزی دارای مزایای بهتری نسبت به آلاچیق های چوبی و … هستند و اگر شما تمایل دارید از آلاچیقی با وزن کم و انعطاف پذیری بیشتر در فضای باز استفاده کنید این مدل آلاچیق ها می توانند برایتان انتخابی مناسب و ایده آل محسوب شوند.

 

آلاچیق فلزی و محیطی که برای شما می سازد

انسان های امروزی با توجه به صنعتی و ماشینی شدن دنیا و با توجه به تغییر شیوه ی زندگی به نسبت انسان های پیشین، فرصت کمتری برای استفاده از فضای باز دارند. اگر زندگی انسان های دوره های پیشین را بررسی کنید مشاهده میکنید که محل کار بسیاری از آنان بر سر زمین های کشاورزی، باغ ها ودیگر فضاهای باز بوده است و به همین دلیل آن ها کمتر از انسان های امروزی نیازمند به وقت گذاشتن برای رفتن به فضاهای باز بوده اند.

همین امر سبب شده که انسان های امروزی هر فرصتی برای استفاده کردن از طبیعت و فضاهای باز را غنیمت بشمرند و سعی کنند از آن استفاده کنند. به همین دلیل خیلی از افراد به خاطر کار یا دیگر مشغله هایی که دارند سعی میکنند حتی از کوچکترین فضاهای باز مانند حیاط منزل به بهترین نحو استفاده کنند و اینجاست که اهمیت یک آلاچیق بیشتر می شود.

بنابراین بسیاری سعی می کنند از حیاط منزل خود استفاده کرده و یک آلاچیق تعبیه کنند تا بتوانند لحظاتی دلپذیر را به همراه خانواده در آن تجربه کنند. این آلاچیق می تواند در جنس های مختلف از جمله فلزی، ساخته گردد.

اگر شما از آن دسته ای از افرادی هستید که تمایل ندارید در بین درختان و گیاهان فضای سبز تان سازه ای فلزی دیده شود، می توانید روی آلاچیق های فلزی نمای چوبی نصب کنید یا پرده های پارچه ای را در اطراف این مدل آلاچیق آویزان نمایید تا شکیل و جذاب تر به نظر برسد.

 

اجرای آلاچیق 

آلاچیق های از جنس فلز نسبت به چوبی استحکام و عمر بیشتری دارد؛ لذا در مکان های عمومی بیشتر از فلزی استفاده می شود. در سقف آن ها نیز مانند سقف شیروانی از مصالح مختلفی مانند ورق های گالوانیزه رنگی مثل طرح سفال ،پرچین و متریال های دیگری همچون دکرا و شینگل و سفال می توان استفاده کرد.

اجرای آلاچیق معمولا در محل پروژه صورت می گیرد و صورت اجرای بالاتری نسبت به چوبی دارد.

 

آلاچیق پرتابل فلزی

این نوع آلاچیق نیازی به اجرا در محل ندارد و از محل کارگاه به صورت آماده حمل می گردد و در محل مورد نظر پیاده میشود که البته مناسب برای ویلا های شخصی نمی باشد و به سفارش شهرداری ها و ارگان های دیگر تولید می شوند.

 

ثبات بیشتر آلاچیق 

مقاومت بالای فلز به پایداری ساختار فضای بیرونی آلاچیق می ‌افزاید. دیگر لازم نیست نگران خرابی آلاچیق در هوای نامطلوب باشید. سازه ‌های فلزی در هنگام وزش باد شدید و طوفان ‌های شدید به خوبی در جای خود قرار دارند. پایداری بالای فلز همچنین به دوام سازه کمک می ‌کند.

 

رنگ آلاچیق فلزی

فلزات قابلیت رنگ پذیری بالایی دارند. انواع سازه های فلزی را می توان به صورت سفارشی و با هر رنگی زیبا سازی کرد. رنگ آلاچیق های فلزی ثابت نیست و لازم است تا به صورت منظم روی ستون ها و سازه فلزی را رنگ آمیزی کرد. رنگ کردن فلز موجب حفظ کیفیت سازه می شود. ریختگی رنگ می بایست در اولین فرصت ترمیم شود تا سازه دچار زنگ زدگی نشود.