انواع آلاچیق ویلایی

دلایل زیادی برای سپری کردن اوقات فراغتتان در بیرون از منزل وجود دارد. به خصوص اگر خانه شما دارای باغ و یا حیاطی زیبا باشد، قطعا زمان زیادی را در این بخش حضور خواهید داشت. اما گاهی اوقات بارش باران یا برف و یا حتی گرمای بیش از حد هوا می ‌تواند به تجربه حضور شما در محیط باز منزلتان لطمه وارد کند.انواع آلاچیق ویلایی و باغی را می‌ توان یک راه حل مناسب برای این مسئله دانست.

انواع آلاچیق ویلایی

 

این سرپناه های زیبا می توانند کاربرد های مختلفی داشته باشند. آن ها می توانند به عنوان مکان مهمی برای رویداد های خاص عمل کنند یا جایگاهی ساده برای دورهمی های دوستانه باشند. در واقع می توان گفت آلاچیق ویلایی یکی از مهمترین المان ها در فضای سبز است.

این آلاچیق ‌ها دارای سقفی نسبتا بزرگ بوده و به خوبی از شما در برابر بارش باران و یا برف محافظت می ‌کنند. از طرفی عدم وجود دیوار های کناری در طراحی آلاچیق باغی سبب گردش هوا در روز های گرم شده و فضایی خنک و دلنشین را فراهم می‌ کند.

 

انواع آلاچیق ویلایی

شما این امکان را دارید تا آلاچیق ویلایی خود را در هر سایز و اندازه ای و در هر قسمت از باغ بنا کنید. آلاچیق های باغی در نمونه های مختلف آلاچیق چینی، آلاچیق هشت ضلعی، آلاچیق دایره ای، آلاچیق دو نفره، آلاچیق شش ضلعی، آلاچیق چهار گوش و.. قابل ساخت می باشد.

 

مدل آلاچیق چوبی باغی

انواع مختلفی از آلاچیق ها در باغ و ویلاها ساخته می شود. اما آلاچیق چوبی با توجه به طبیعی بودن، موجب ایجاد فضای گرم و مطبوع در تمام فصل های سال می شود.

البته شناخت گونه و جنس چوب مورد استفاده در آلاچیق چوبی باغی می ‌تواند موجب انتخاب آسان ‌تر و مطلوب ‌تری گردد.

 

بهترین نقطه برای قرار دادن آلاچیق ویلایی و باغی

مکان قرارگیری آلاچیق بسته به سلیقه و ایده ‌آل شما می ‌تواند در قسمت آفتاب ‌گیر یا بخشی از فضای باز که سایه بیشتری دارد، نصب شود. مهم ‌ترین فاکتور در نصب آلاچیق، راحتی شما و نوع طراحی فضای باز باغ یا ویلای شماست.

با این حال برای تصمیم گیری درباره مکان قرارگیری آلاچیق باید چندین نکته را مدنظر قرار دهید:

اول اینکه اغلب در چه ساعتی از روز می ‌خواهید از آلاچیق ویلایی خود استفاده کنید. با در نظر داشتن آب و هوای منطقه ‌ای که باغ شما در آن واقع شده، بهتر است آلاچیق را در مکانی نصب کنید که در تابستان از سایه و باد خنک و در زمستان از گرمای خورشید بهره‌ مند شوید.

سعی کنید آلاچیق را کمی دور از درختان قرار دهید، چرا که این موضوع ممکن است برایتان دردسر ساز باشد.

مسئله بعدی، انتخاب کنید آلاچیقتان روی خاک ساخته شود یا روی سنگ. البته تمام این موارد بهتر است با توجه به سلیقه شما و همچنین نظر یک کارشناس انجام شود.

 

انتخاب مبلمان برای آلاچیق ویلایی

با خرید مبل مخصوص فضای باز، دکوراسیون فضای باز ویلا را تکمیل خواهید کرد. برخی از این مبلمان ها حصیری یا چوبی ساخته شده اند تا در هر آب و هوایی قابل استفاده باشند. مبلمان ناهار خوری و مبلمان های ال شکل نیز از محبوب ترین مبلمان های فضای باز ویلا می باشند. اگر می خواهید از فضای آلاچیق و سایه ی مطلوب آن بیشترین بهره را ببرید، ست های دایره ای نیز انتخاب مناسبی هستند.

 

نقاط قوت و ضعف آلاچیق باغی و ویلایی

از آلاچیق ‌ها در فضا های مختلفی استفاده می ‌شود. اما ویژگی‌ های مثبت و منفی یک آلاچیق باغی و ویلایی دقیقا چه چیزهایی است؟

نقاط قوت

پناهگاه: یک آلاچیق با سقفی نسبتا بزرگ می ‌تواند از افراد در برابر بارش باران یا برف و یا حتی تابش اشعه‌ های مضر نور خورشید محافظت کند.

جذابیت: یک آلاچیق مطابق با محیط اطراف، بدون شک سبب افزایش جذابیت و زیبایی آن فضا خواهد شد.

نقاط ضعف

فضا: آلاچیق‌ ها به فضای بزرگی جهت نصب نیاز دارند و اگر فضای باز منزل شما بزرگ نیست، استفاده از آلاچیق به هیچ وجه به شما توصیه نمی‌ شود.

تعمیر و نگهداری: همانند بسیاری از سازه‌ ها، آلاچیق‌ها نیز پس از مدتی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. به عنوان مثال بارش زیاد باران و یا برف می ‌تواند برای سقف آلاچیق مشکل ساز شده و سبب سوراخ شدن آن شود. پس تعمیر و نگهداری آلاچیق ویلایی بسیار حائز اهمیت است.